Rolkowo

Jak wybrać i kupić rolki?

Większość osób, które myślą poważniej o przygodzie z rolkami prędzej czy później stanie przed wyborem kupienia rolek dla siebie, dziecka lub partnera a niektórzy dla całej rodziny. Zanim podejmiemy decyzję warto poznać kilka ważnych wskazówek, które pomogą wybrać odpowiedni sprzęt i uchronią przed zbędnym wydatkiem lub zawiedzionymi oczekiwaniami.

Rozmiar

1. Rozmiar – rolki dla dziecka regulowane a dla dorosłego jak najbardziej dopasowane. W pierwszej kolejności wyjaśnijmy sobie jak istotny jest rozmiar i jak odpowiednio go dobrać do stopy. Ważne jest aby rolki były dopasowane na długość do stopy, oczywiste jest to, że nie mogą być za ciasne ale bardzo ważne aby nie były też za duże. Błędem jest kupowanie rolek na wyrost lub wygodniejszego większego rozmiaru, ponieważ stopa powinna siedzieć ciasno i nie poruszać się wewnątrz linera (buta) co skutkowałoby obtarciami, odciskami i słabszą kontrolą rolki. Buty w rolkach dla dzieci często są regulowane poprzez rozsuwany system skorupy lub odpowiednio zmniejszające wkładki natomiast rolki dla osoby, której stopa już nie rośnie należy dobierać najlepiej na styk, tak aby palce stóp mogły być swobodnie wyprostowane ale by stopa w zasznurowanych i zapiętych rolkach nie przemieszczała się. W ciasno zapiętych rolkach podczas naciskania piszczelami na języki butów pięta powinna ciasno przylegać do wkładki. Jeśli zamawiamy rolki ze sklepu internetowego to warto skorzystać z tabeli rozmiarów i stając piętami przy ścianie zmierzyć centymetrem obie stopy od ściany do końca dużego palca a następnie na podstawie tego dobrać odpowiedni rozmiar. Niestety zdarza się tak, że ciężko jest dobrać idealny rozmiar, ponieważ łapiemy się pomiędzy i wtedy musimy wybrać ten większy dlatego ważne jest solidne wiązanie i zapinanie butów tak aby stopy i kostki były usztywnione.

Typ rolek czyli ile kół, jakie łożyska, miękki czy twardy but?

Choć z pozoru rolki a przede wszystkim modele z dolnej półki cenowej i te dedykowane dla początkujących to z reguły modele fitnessowe i rekreacyjne, wykonane z miękkich, przewiewnych materiałów to osobiście na początku przygody polecam twarde buty z kompozytową skorupą i wyjmowanym linerem wewnętrznym. Sztywna konstrukcja buta lepiej usztywnia kostki a sam but nie deformuje się w wyniku koślawego ustawiania stóp. Jeśli natomiast obstajemy przy rolkach fitnessowych lub rekreacyjnych to należy dobrze sprawdzić jakość wykonania rolek, czy dobrze trzymają nogę w kostce i czy nie „latają na stopach jak kalosze”. Im lepsze trzymanie tym lepsza kontrola nad rolkami. Najpowszechniej spotykana ilość kół to 4 na rolkę choć w ostatnich latach prym wiodą także rolki na 3 kołach. W odmianach ekstremalnych i specjalistycznych możemy spotkać też rolki na 2 kołach terenowych lub tak jak w jeździe szybkiej na 5 do 6 dużych kołach do stabilnych dużych prędkości lub jeździe figurowej 5 do 6 małych kołach, które przy odpowiednim ustawieniu zapewniają zwrotność i precyzję przy różnych piruetach.

Osobiście na start polecam standardową konfigurację kół 4×80-90mm lub 3×90-100mm dla dorosłych, 4×76-80 i mniejsze dla dzieci. Rolki na standardowych rozmiarach pozwolą nam posmakować każdego stylu jazdy do zadowalających poziomów i ewentualnie zdefiniować kierunek kolejnego modelu jaki wybierzemy w przyszłości zależnie od obranej drogi i specjalizacji.
Jeśli chodzi o rodzaj łożysk to na początku przygody nie jest on bardzo istotny, standardowe łożyska jakie będą w zestawie z rolkami powinny zdawać egzamin. Koła powinny się kręcić swobodnie gdy nimi zakręcimy.

Ważna informacja poparta doświadczeniem moim i wielu osób z którymi rozmawiałem.
Nie każde rolki są na naszą stopę. Zdarza się tak, że ktoś poleca i zachwala nam swój model rolek a gdy już kupimy taki sam to on nas obciera w kostce albo w innym miejscu stopy i niestety okazuje się, że trzeba szukać innego modelu bardziej współgrającego z naszą anatomią. Dlatego ważne jest aby rolki przymierzyć i dobrze sprawdzić zanim zaczniemy w nich jeździć.

Zestaw - rolki, kask i ochraniacze.

O ile nauczyliśmy się kontrolować prędkość poruszania w butach to w rolkach szczególnie na początku przygody czekają nas zmagania z nabywaniem umiejętności hamowania, łapania równowagi, koordynowania plączących się nóg, możemy trafić na górkę lub coś wyskoczy nam na drogę. Do każdej przygody warto się przygotować i jeśli mówimy o rolkach to każdy dbający o swoje zdrowie i bezpieczeństwo człowiek powinien chronić głowę kaskiem a kończyny i stawy odpowiednimi ochraniaczami. Zapewnienie odpowiedniej ochrony, rozgrzewka i widoczność to podstawy podstaw jeśli chcemy bezpiecznie trenować i czynić postępy.

Gdy już zmierzymy wybrany zestaw można śmiało zacząć przygodę. Na początku stopniowy trening. Polecam zacząć od chodzenia po trawie.
Dziękuję za uwagę i szerokiej drogi!