Rolkowo

10 korzyści jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach to sposób na szybsze przemieszczanie z punktu A do punktu B, możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół lub na łonie natury aby odreagować stres, spalić zbędne kalorie, wzmocnić układ odpornościowy i zapewnić optymalną dawkę wysiłku dotleniając i rzeźbiąc mięśnie niemal całego ciała. Dla wielu osób przysłowiowe „Rolki” to także duchowy odpoczynek i odskocznia od szarej codzienności. Mógłbym wymienić wiele zalet ale postaram się opisać 10 najważniejszych według mnie, które powinny Was zainteresować.

Sposób na rozładowanie napięcia i pozbycie stresu.

Jazda na rolkach jest doskonałą odskocznią, ponieważ ubierając buty na kołach przenosimy się niejako w inny stan egzystencji a wszystko wydaje się trochę inne gdy patrzymy z wysokości. Prędkość, droga, wiatr we włosach, a także emocje związane z pozytywnym strachem gdy nie wiemy czy uda się zahamować powodują, że przestajemy myśleć o codziennych sprawach i wyrwani stajemy w Tu i Teraz, w chwili obecnej. Jazda na rolkach nawet na wysokim poziomie umiejętności wymaga skupienia i koncentracji, zachowania odpowiedniej techniki i trzeźwości umysłu (trzeba podejmować szybkie decyzje) dlatego można ją potraktować jako formę medytacji chwili, doświadczenia ciała i swoich granic. Na dużych prędkościach dostajemy zastrzyk pozytywnej energii, wysiłek i dotlenione ciało uwalniają endorfiny i redukują stres a gdy całą aktywność dopełnimy na koniec rozciąganiem to nagroda którą otrzymamy będzie na nas spływać przez kolejne dni w postaci lepszych decyzji i jaśniejszego umysłu.

Poprawa sylwetki i wzmocnienie mięśni.

Jazda na rolkach potraktowana jako trening pozwala wyrzeźbić ciało i wzmocnić mięśnie. Samo robienie kilometrów jadąc przed siebie aktywuje przede wszystkim dolne partie mięśni czyli nogi, łydki, uda i pośladki (kobiece priorytety) lecz także wymaga pracy górnych partii czyli mięśni pleców, ramion, brzucha. Odpowiednio przeprowadzony trening i zadbanie o technikę jazdy wynagrodzą adepta sztuki jazdy na rolkach smukłym, zwinnym i zgrabnym ciałem. Wszystko zależy od stylu jakim się poruszamy, od tego czy wykonujemy obroty, czy jeździmy tyłem, czy tylko przodem, czy skaczemy i próbujemy opanować nowe triki. Jest wiele możliwości pokonywania trasy poczynając od prostej jazdy przełajowej a kończąc na agresywnych skokach z dużych wysokości, zaawansowanych kombinacjach slalomowych lub zjazdach z wysokich gór, schodów i akrobacji na różnego rodzaju skateparkach i przeszkodach miejskiej infrastruktury. Już samo stanie w rolkach wymaga od nas utrzymania równowagi, przez co podświadomie napinamy mięśnie posturalne ciała, brzuch, prostowniki grzbietu i mięśnie głębokie, których nie widać a które odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu zdrowej postawy ciała.

Aktywność fizyczna dla dzieci i dorosłych.

Rolki to sport dla ludzi zarówno młodych jak i tych, którzy uważają się za starych. Przygodę możemy zacząć już w wieku około 4 lat i cieszyć się nią do późnej starości o ile zdrowie będzie nam dopisywać. Zachowanie rozwagi, techniki i zasad pozwala bezpiecznie poruszać się i hamować na drogach, kontrolując prędkość tak samo jak w butach dlatego każda osoba, która potrafi chodzić, jest w stanie opanować jazdę na rolkach w takim samym stopniu jak chodzenie. Odpowiednie dopasowanie trasy jest kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z rolkami powinniśmy z rozwagą podchodzić do stromych górek i większych prędkości aby stopniowo opanować umiejętność hamowania i kontroli nad kierunkiem jazdy. Gdy odpowiednie nawyki wejdą nam w krew to w rolkach będziemy się czuć jak na rowerze a szansa na wywrócenie spadnie niemal do zera. Grunt to odpowiednia postawa ciała, wykształcenie nawyków ruchowych i rozwaga (skakanie na głęboką wodę jest super ale dla ludzi, którzy nie potrafią pływać może się to źle skończyć i tak samo jest z jazdą na rolkach, zanim zostaniemy mistrzami dużych prędkości i pogromcami schodów lub stromych zjazdów warto przećwiczyć wszystko na spokojnie, w kasku i ochraniaczach (swoją drogą kask i ochraniacze powinny towarzyszyć nam jak najczęściej a szczególnie gdy wyprawiamy się w nieznane i lubimy czasem zaszaleć robiąc coś nieplanowanego). Podsumowując, przygodę z rolkami można zacząć w każdym wieku, wystarczą chęci, cierpliwość i rozwaga.

Pokonywanie własnych ograniczeń i nabieranie pewności siebie.

Każda nowo zdobyta umiejętność podnosi poziom wiary we własne możliwości a na rolkach mamy wiele stopni do przejścia zanim zyskamy grację i płynność jazdy, przy czym każdy z tych stopni wydaje się na początku trudny a dla niektórych wręcz niemożliwy do opanowania lecz z czasem gdy już go opanowujemy ciężko jest uwierzyć w to, że był dla nas kiedyś wyzwaniem. Rolki uczą też pokory tych, którzy zbyt wysoko oceniają swoje umiejętności i patrząc na zaawansowanych rolkarzy uważają wszystko za łatwe do wykonania. Konfrontacja z rzeczywistością i doświadczenie ciała, poznanie swoich granic, swoich możliwości tych odkrytych i ukrytych daje niesamowitą satysfakcję, wprowadza w stan flow i pozwala zrozumieć pełniej sformułowanie „przygoda z rolkami” ponieważ rolki to przygoda a jedyne co nas w niej ogranicza to umysł i przekonania.

Koordynacja ruchowa i wyczucie równowagi.

Rozwój umiejętności i poznawanie nowych technik wymaga koordynacji. Podczas jazdy angażujemy zarówno prawą stronę ciała jak i lewą, odpychamy się jedną nogą i drugą nogą a to wymaga aktywacji prawej i lewej półkuli mózgu dlatego rozwijając sprawność fizyczną rozwijamy też tą umysłową. Aktywny wypoczynek po którym czujemy się sprawniejsi na ciele, umyśle i duchu wynika z konieczności skupiania uwagi na konkretnych partiach ciała, przenoszeniu środka ciężkości, przechylaniu się na krawędzie, uginaniu kolan, amortyzowaniu ruchów i odkrywaniu swojego ciała. Jazda na rolkach obnaża nas z niedociągnięć, zmusza do precyzji i pomaga

Poprawiają kondycję i pozwalają spalić kalorie.

Jeśli myślimy o poprawieniu formy, wzmocnieniu wydolności układu krążeniowo-oddechowego i pełniejszym korzystaniu z walorów zdrowego życia to treningi na rolkach będą doskonałym wyborem. Gdy nasze ciało jest dotlenione posiadamy większe pokłady energii, umysł lepiej pracuje, widzi się jaśniej i wyraźniej a ciało ma więcej mocy i chęci. Nagroda od natury to naturalna dawka dopaminy, serotoniny i endorfin, za których sprawą poprawia nam się nastrój i odczuwamy większą radość z życia. Dlatego, gdy mamy gorszy dzień, dobrze wybrać się chociaż na krótką przejażdżkę. Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch a ja osobiście mogę to potwierdzić, ponieważ regularnie poddając swoje ciało wysiłkowi kondycyjnemu doświadczam korzystnego wpływu na samopoczucie, posiadam więcej energii życiowej i zdecydowanie czuję się młodym w pełni sił człowiekiem.

Alternatywa dla biegania, łyżew lub nart.

Jazda na rolkach ze względu na charakterystykę i wszechstronność doboru zarówno technik jazdy jak i rodzaju sprzętu z podziałem na typy szyn, kół, butów itd. pozwala zastępować lub uzupełniać trening narciarski, łyżwiarski czy biegowy. Jeśli chodzi o charakterystykę ruchu w technikach, przyjmowane pozycje ciała i trenowane mięśnie to jazda na rolkach może być bardzo mocno tożsama z pokrewnymi sportami, które wymagają poruszania się w dwóch osobnych butach. Styl jazdy na rolkach może być bardzo wszechstronny, jedyne ograniczenia to prawa fizyki i ruchomość ciała, reszta jest do wypracowania ale wszystko trzeba robić stopniowo i z głową.

Możliwość poznawania ciekawych osób.

Nowe środowisko to zawsze okazja aby poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Trening w towarzystwie pozytywnie wpływa na postępy w nauce i motywuje. Rolki to trochę inny świat, jak do niego wejdziesz to dołączasz automatycznie do grupy pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają na podobne tematy lub pojadą na wspólną trasę. Zawsze można coś podpatrzeć, nauczyć się czegoś lub kogoś czegoś nauczyć. W jeździe na rolkach zacierają się pewne granice gdyż wszyscy są na poziomie opanowywania nowych umiejętności, tu nie liczy się status czy wiek, liczą się chęci i charakter. Rolki to neutralny, bezpieczny i niezobowiązujący temat do rozmowy, zawsze można się też tylko przywitać, uśmiechnąć lub wymienić kilka słów i pojechać dalej – bo droga wzywa.

Środek transportu i szybszego przemieszczania się.

Posiadanie kółek pod stopami pozwala nam dużo szybciej i sprawniej przemieścić się z punktu A do punktu B (wyjątkiem są rolki agresywne w których bardziej się biega, skacze i ślizga po poręczach niż jeździ dłuższe dystanse). Jeśli trasa jest gładka i prowadzi bez przeszkód do celu to z każdym zjazdem z górki zaoszczędzimy sporo energii stojąc w pozycji, utrzymując równowagę i gotowość aby w razie potrzeby zahamować. Zależnie od techniki poruszania i typu rolek wystarczy kilka odepchnięć aby osiągnąć prędkość. W rolkach zdecydowanie szybciej pokonamy kilometry niż poruszając się w butach. Jazda na rolkach w porównaniu do biegania odciąża stawy, więc ze względu na posuwiste ruchy zamiast uderzeń oszczędzamy kolana (chyba, że dużo skaczemy i zjeżdżamy ze schodów). Rolki możemy schować do torby, więc gdy dotrzemy na miejsce łatwiej będzie nam je zabrać ze sobą

Wiele możliwości rozwoju.

Jazda na rolkach potocznie określana jednym słowem „ROLKI” jest bardzo ogólnikowa, ponieważ istnieje obecnie wiele możliwości przemierzania tras zależnie od preferencji, stylu, poziomu zaawansowania, charakteru i ukształtowania terenu przez który prowadzi nasza droga. O ile wszyscy zaczynamy od utartego standardu czyli jazdy do przodu, hamowania i zakręcania to wraz z nabywaniem pewności siebie i równowagi z większą łatwością przychodzi nam jazda na jednej nodze, w przysiadzie, omijanie przeszkód i podskakiwanie. Jeśli zależy nam na kondycji fizycznej i wydolności organizmu a do tego lubimy robić kilometry to przemówi do nas zew jazdy rekreacyjnej lub (na wyższym poziomie) jazdy szybkiej. Jeśli lubimy grację ruchu i estetykę a także wyzwania techniczne do opanowania to najlepszym kierunkiem rozwoju będzie jazda figurowa lub freestyle slalom między pachołkami. Gdy natomiast nieustannie gromadzą się w nas pokłady niespożytkowanej energii i lubimy adrenalinę to doskonałym wyborem, który sprawi nam wiele satysfakcji będzie jazda agresywna na skateparku lub freeskate przez miasto. Zależnie od kierunku w którym będziemy się specjalizować wraz z naszym rozwojem warto będzie zaopatrzyć się w konkretny rodzaj rolek na małych, średnich lub dużych kołach, krótkich, średnich lub długich szynach, ze sztywnym lub wysokim butem, wysoką cholewką lub bez cholewki itd. ale temat rodzajów rolek poruszę w osobnym artykule.