Jazda na rolkach jest doskonałą odskocznią, ponieważ ubierając buty na kołach przenosimy się niejako w inny stan egzystencji a wszystko wydaje się trochę inne gdy patrzymy z wysokości. Prędkość, droga, wiatr we włosach, a także emocje związane z pozytywnym strachem gdy nie wiemy czy uda się zahamować powodują, że przestajemy myśleć o codziennych sprawach i wyrwani stajemy w Tu i Teraz, w chwili obecnej. Jazda na rolkach nawet na wysokim poziomie umiejętności wymaga skupienia i koncentracji, zachowania odpowiedniej techniki i trzeźwości umysłu (trzeba podejmować szybkie decyzje) dlatego można ją potraktować jako formę medytacji chwili, doświadczenia ciała i swoich granic. Na dużych prędkościach dostajemy zastrzyk pozytywnej energii, wysiłek i dotlenione ciało uwalniają endorfiny i redukują stres a gdy całą aktywność dopełnimy na koniec rozciąganiem to nagroda którą otrzymamy będzie na nas spływać przez kolejne dni w postaci lepszych decyzji i jaśniejszego umysłu.
Każda nowo zdobyta umiejętność podnosi poziom wiary we własne możliwości a na rolkach mamy wiele stopni do przejścia zanim zyskamy grację i płynność jazdy, przy czym każdy z tych stopni wydaje się na początku trudny a dla niektórych wręcz niemożliwy do opanowania lecz z czasem gdy już go opanowujemy ciężko jest uwierzyć w to, że był dla nas kiedyś wyzwaniem. Rolki uczą też pokory tych, którzy zbyt wysoko oceniają swoje umiejętności i patrząc na zaawansowanych rolkarzy uważają wszystko za łatwe do wykonania. Konfrontacja z rzeczywistością i doświadczenie ciała, poznanie swoich granic, swoich możliwości tych odkrytych i ukrytych daje niesamowitą satysfakcję, wprowadza w stan flow i pozwala zrozumieć pełniej sformułowanie „przygoda z rolkami” ponieważ rolki to przygoda a jedyne co nas w niej ogranicza to umysł i przekonania.
Rozwój umiejętności i poznawanie nowych technik wymaga koordynacji. Podczas jazdy angażujemy zarówno prawą stronę ciała jak i lewą, odpychamy się jedną nogą i drugą nogą a to wymaga aktywacji prawej i lewej półkuli mózgu dlatego rozwijając sprawność fizyczną rozwijamy też tą umysłową. Aktywny wypoczynek po którym czujemy się sprawniejsi na ciele, umyśle i duchu wynika z konieczności skupiania uwagi na konkretnych partiach ciała, przenoszeniu środka ciężkości, przechylaniu się na krawędzie, uginaniu kolan, amortyzowaniu ruchów i odkrywaniu swojego ciała. Jazda na rolkach obnaża nas z niedociągnięć, zmusza do precyzji i pomaga
Jazda na rolkach ze względu na charakterystykę i wszechstronność doboru zarówno technik jazdy jak i rodzaju sprzętu z podziałem na typy szyn, kół, butów itd. pozwala zastępować lub uzupełniać trening narciarski, łyżwiarski czy biegowy. Jeśli chodzi o charakterystykę ruchu w technikach, przyjmowane pozycje ciała i trenowane mięśnie to jazda na rolkach może być bardzo mocno tożsama z pokrewnymi sportami, które wymagają poruszania się w dwóch osobnych butach. Styl jazdy na rolkach może być bardzo wszechstronny, jedyne ograniczenia to prawa fizyki i ruchomość ciała, reszta jest do wypracowania ale wszystko trzeba robić stopniowo i z głową.
Jazda na rolkach potocznie określana jednym słowem „ROLKI” jest bardzo ogólnikowa, ponieważ istnieje obecnie wiele możliwości przemierzania tras zależnie od preferencji, stylu, poziomu zaawansowania, charakteru i ukształtowania terenu przez który prowadzi nasza droga. O ile wszyscy zaczynamy od utartego standardu czyli jazdy do przodu, hamowania i zakręcania to wraz z nabywaniem pewności siebie i równowagi z większą łatwością przychodzi nam jazda na jednej nodze, w przysiadzie, omijanie przeszkód i podskakiwanie. Jeśli zależy nam na kondycji fizycznej i wydolności organizmu a do tego lubimy robić kilometry to przemówi do nas zew jazdy rekreacyjnej lub (na wyższym poziomie) jazdy szybkiej. Jeśli lubimy grację ruchu i estetykę a także wyzwania techniczne do opanowania to najlepszym kierunkiem rozwoju będzie jazda figurowa lub freestyle slalom między pachołkami. Gdy natomiast nieustannie gromadzą się w nas pokłady niespożytkowanej energii i lubimy adrenalinę to doskonałym wyborem, który sprawi nam wiele satysfakcji będzie jazda agresywna na skateparku lub freeskate przez miasto. Zależnie od kierunku w którym będziemy się specjalizować wraz z naszym rozwojem warto będzie zaopatrzyć się w konkretny rodzaj rolek na małych, średnich lub dużych kołach, krótkich, średnich lub długich szynach, ze sztywnym lub wysokim butem, wysoką cholewką lub bez cholewki itd. ale temat rodzajów rolek poruszę w osobnym artykule.