Rolkowo

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Każdy mistrz stawiał kiedyś swoje pierwsze kroki, popełniał błędy, upadał i podnosił się zdobywając nowe doświadczenie. Droga w rozwoju umiejętności jazdy na rolkach jest jak każda inna droga, którą poznajesz wraz ze stawianiem kolejnych kroków. Najważniejszym jest zacząć i przestać szukać wymówek a przejść do rozwiązań.

Gdy już kupimy rolki

(jeśli jeszcze nie posiadasz rolek, zapraszam do artykułu „jak kupować rolki?”) i wstąpimy na drogę podnoszenia poziomu umiejętności warto stworzyć plan treningowy, cel lub znaleźć kogoś doświadczonego aby mógł nam służyć za wzór. Korzyści z treningu pod okiem doświadczonego trenera/ instruktora/ znajomego są takie, że od samych podstaw będziemy otrzymywać wsparcie w postaci uwag, podpowiedzi i zadań do wykonania a progres będzie dużo szybszy, ponieważ zmniejszymy ryzyko utrwalenia błędnych postaw, nawyków i odruchów. Nauka z drugą osobą, która potrafi wychwycić błędy, odpowiednio wytłumaczyć i skontrolować naszą technikę jest inwestycją.

Jak ważna jest technika?

W każdym sporcie możemy wykonywać ruchy na dwa sposoby: technicznie lub chaotycznie. Zachowanie poprawnej techniki jazdy nie tylko przyspiesza proces zdobywania nowych umiejętności ale także pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji i upadków. Odpowiednie techniki jazdy poprzedzone są doświadczeniami ludzi, którzy przemierzali już drogi prób i błędów doskonaląc najbardziej skuteczne i wydajne sekwencje ruchów, odpychania, hamowania, obracania, zakręcania, skakania oraz sprawnego pokonywania różnych przeszkód na drodze. Opierając się na doświadczeniu możemy sprawnie i szybko zdobyć wymarzone umiejętności i cieszyć się płynną jazdą oraz kontrolą rolek.

Pierwsze kroki - miejsce treningu.

Pierwsze kroki najlepiej stawiać na powierzchni, która blokuje koła np. trawa, dywan, tartan itp. Z biegiem czasu gdy opanujemy postawę ciała i podstawowe ruchy na trawie, możemy przejść z ćwiczeniami na płaską, wypoziomowaną nawierzchnię do jazdy a w kolejnych krokach warto trenować na nierównościach i łagodnych, szerokich górkach aby oswajać się z umiejętnościami hamowania, kontroli rolek i stania w miejscu.

Wstawanie i upadanie

Zanim opanujemy jazdę potrzebujemy nauczyć się stać a zanim się wywrócimy warto nauczyć się jak upadać aby uniknąć ran i siniaków. Najbezpieczniejszy sposób wstawania to przejście do pozycji w klęku podpartym i postawienie jednej rolki do pozycji pasowanego rycerza a następnie podnosząc się na postawionej nodze dostawieniu drugiej równolegle obok. Dobrze jest poćwiczyć wstawanie aby wzmocnić nogi. Mówiąc o prawidłowym upadaniu mam na myśli kolejność ruchów, które minimalizują ryzyko urazów. Podczas upadania powinniśmy za wszelką cenę dążyć do upadku najpierw na ochraniacze kolanowe, w drugiej kolejności nadgarstniki i na końcu łokcie. Niezwykle istotny nawyk jaki należy szybko opanować to opieranie się o języki rolek dzięki czemu będziemy dużo stabilniej utrzymywać równowagę. Dobra rozgrzewka przed treningiem poprawi elastyczność ciała i zminimalizuje ryzyko kontuzji, warto na rozgrzewkę poświęcić przynajmniej intensywne 15 minut. Minimalizować ryzyko kontuzji poprzez opanowanie nawyku upadania na kolana, noszenie kasku i ochraniaczy, rozgrzewkę przed treningiem. Rozgrzewka + Ochrona + Technika = sukces.

Postawa i pozycje.

W sztuce jazdy na rolkach pozycje ciała nazywane też figurami mają istotne znaczenie. Odpowiednia postawa pozwala zachować równowagę, amortyzację oraz minimalizuje ryzyko niekontrolowanych upadków. Podstawowa pozycja wyjściowa 0 polega na odpowiednim rozłożeniu środka ciężkości poprzez ugięcie nóg w kolanach, opierając się piszczelami o języki rolek a także ugięciu ciała w odcinku lędźwiowym tak aby ciało z profilu przypominało sprężynę (stajemy w pozycji szympansa z ramionami zwieszonymi w przód). Gdy opanujemy podstawową pozycję i jesteśmy nie do wywrócenia czy to w tył czy przód to możemy przejść do kolejnego etapu na docelową nawierzchnię do jazdy aby poćwiczyć techniki odpychania.

Techniki odpychania

Technik odpychania na rolkach jest wiele ale wszystkie z nich opierają się na jednej zasadzie, która pozwala nabrać prędkości. Ze względu na ułożenie kół w płaszczyźnie frontalna gdybyśmy chcieli poruszać się tak samo jak w butach to wyjdzie nam coś na wzór moonwalk w stylu Michaela Jacksona. Odpychamy się zawsze z krawędzi wewnętrznych lub zewnętrznych zależnie od techniki. Podstawowy krok jodełkowy polega na ustawieniu stóp względem siebie w literę V otwarte w przód i utrzymywaniu tej formacji podczas nabierania prędkości. Gdy ustawimy stopy równolegle obok siebie to rolki powinny jechać i nieść nas przed siebie aż do zatrzymania.

Techniki hamowania

Gdy zastosujemy odwróconą jodełkę tworząc odwrócone V z piętami do zewnątrz a palcami skierowanymi do siebie to nogi będą ustawione w kierunku hamowania przodem i jazdy do tyłu. Formacja nóg w odwrócone V i zachowanie tej pozycji na tyle szeroko aby stopy się nie zjechały. Przy hamowaniu należy pilnować aby na początku pozycje były bardzo stabilne czyli im szersze tym lepiej, ciało pochylone w przód, kolana ugięte a piszczele oparte o języki, ciężar ciała na palcach i położenie rolek na wewnętrznych krawędziach. Polecam trenować na małych prędkościach na początku beczki, przysiady i inne ćwiczenia na równowagę a wraz z kontrolą nad rolkami zaczniemy odczuwać efekty i czynić postępy. Najłatwiejszym sposobem hamowania jest użycie hamulca, do tego należy opanować pozycję jazdy w nożycach, ciężar ciała na tylnej nodze, noga z hamulcem jedzie pierwsza i nie gubiąc pozycji stopniowo dociskamy hamulcem do ziemi.

Rozgrzewka i rozciąganie

Fundamentalnym elementem każdego zdrowego treningu jest rozgrzewka i rozciąganie. Rozgrzanie mięśni i całej aparatury ruchowej naszego ciała zmniejsza szansę odniesienia kontuzji i przygotowuje organizm na trudniejsze, bardziej wymagające zadania. Rozciąganie po całej aktywności fizycznej pozwala rozluźnić zmęczone i napięte mięśnie aby swobodnie przepływała przez nie krew z tlenem, mięśnie będą też bardziej elastyczne a to nam wynagrodzi lepszym przechodzeniem procesu regeneracji dzięki czemu na kolejny trening będziemy mieć więcej mocy i energii.

Podsumowując

Gdy opanujemy podstawowe pozycje, równowagę i technikę jazdy w przód oraz zatrzymania możemy przejść do kolejnych etapów przygody poprzez zakręcanie, obroty, skoki i mnóstwo różnych wariantów, technik i pozycji, którymi będziemy mogli wzbogacić nasz styl i wykształcić indywidualny charakter. Każda trasa jest inna i na każdej drodze czekają nas inne wyzwania, sama górka lub krawężnik może być nie lada wyzwaniem, nie mówiąc już o schodach czy stromych zjazdach. Techniki jazdy na rolkach to mimo pozorów bardzo obszerny temat, jeśli chcecie trenować i podnosić swój poziom zapraszam do wzięcia udziału w naszych kursach i programach szkoleniowych a także dołączenia do grup stacjonarnych w miastach gdzie uczą nasi instruktorzy. Zachęcam do spotykania się z innymi rolkarzami i śmiałego pytania o wskazówki bo czasem mała rada wiele zmienia.